27 maja 2014 r. w wyniku nawalnego deszczu zalane zostały pomieszczenia Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
Woda wdzierała się z zewnątrz pooprzez drzwi i schody do najniżej położonych pomieszczeń. Zalane zostały pomieszczenia kuchni, stołówki, magazynów żywnościowych oraz pomieszczenia socjalne. Z zalanych miejsc wodę pomagali usuwać pracownicy i mieszkańcy DPS we Wronińcu oraz strażacy. 

Po wstępnym osuszeniu pomieszczeń przeprowadzono w nich generalne porządki polegające na zdezynfekowaniu i umyciu wszystkich pomieszczeń oraz znajdującego się w nich wyposażenia. Zrobiono to słuchając porad i podpowiedzi Dyrektora górowskiego Sanepidu Jarosława Szupiły, który służył w tym zakresie wszelką pomocą. Kontrola przeprowadzona pod koniec czerwca przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną we Wrocławiu tylko potwierdziła trafność zastosowanych kroków, gdyż DPS nie otrzymał żadnych zaleceń pokontrolnych.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie kierownictwa DPS i jego pracowników. Niech swiadczy o tym fakt, że kuchnia jak i cały DPS nie zaprzestał ani na chwilę swojej działalności, dbając o zaspokojenie wszystkich potrzeb swoich pensjonariuszy. Zbadano również stan instalacji elektrycznej i urządzeń np. windy, elektrycznego wyposażenia kuchni oraz stan techniczny całego obiektu.

Od kilkunastu dni z pomocą w osuszaniu pomieszczeń przyszła technologia. W DPS we Wronińcu zastosowano urządzenia pochłaniające wilgoć z powietrza,
które zamieniają ją w wodę. Woda zbierana jest do zbiornika osuszacza (patrz na zdjęcie – poziom wody po 2 godzinach osuszania został oznaczony strzałką). Dzieje się tak dzięki właściwościom powietrza, które pochłania wilgoć ze ścian, podłóg 
i innych elementów wyposażenia. Osuszając powietrze – osusza się jednocześnie w pomieszczeniu ściany, sufit, podłogi i meble. Obecnie działają tam non stop 4 osuszacze, które zostały udostępnione dzięki uprzejmości gminy Niechlów przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Niechlowie oraz zaprzyjaźniony DPS w Rogowie. Po zakończeniu osuszania pomieszczenia zostaną profilaktycznie zaimpregnowane środkami grzybobójczymi oraz pomalowane.

Wszystkie powyższe działania powodują wzrost wydatków finansowych, a DPS na ten cel środków nie posiadał, gdyż nikt nie planuje w swoim budżecie powodzi.

Już 3 czerwca 2014 r. Starosta Górowski Piotr Wolowicz i Dyrekttor DPS we Wronińcu Piotr Grochowiak wystąpili wspólnie do Wydziału Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu o dofinansowanie bieżącej działalności DPS związanej z usunięciem szkód powstałych w wyniku ulewnego deszczu i powodzi (pismo w załączonym poniżej pliku pdf). Wojewoda Dolnośląski decyzją Nr 44/2014 z dnia 10 czerwca 2014 r. przyznał na ten cel Powiatowi Górowskiemu kwotę 30150 zł (decyzja w załączonym poniżej pliku pdf).

Pomimo, że od zalania Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu upłynęło już prawie półtora miesiąca jedynym problemem są przedłużające się procedury związane z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczającej Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu.


Więcej zdjęć w galerii

 


Plik do pobrania:

wniosek.pdf

decyzja_wojewody_dolnoslaskiego.pdf