Uczestnikami projektu byli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, mieszkanki DPS w Rogowie, Wrocławiu i Rościsławicach, ich rodziny, znajomi i przyjaciele, mieszkańcy Wronińca oraz młodzież z Gimnazjum w Naratowie.

Istotnym elementem Projektu „Przebudzenie” była pokoleniowa integracja przewlekle psychicznie chorych mieszkanek
i mieszkańców domów pomocy ze środowiskiem lokalnym oraz zapobieganie izolacji społecznej poprzez wspólne przebywanie i wędrówki. Służyły temu celowi takie przedsięwzięcia jak ognisko integracyjne, wycieczka dwudniowa do Karpacza, rajd rowerowo-konny, wyjazdy do rodzin i przyjaciół, zabawa Andrzejkowa.

Innowacyjnym elementem projektu było obcowanie ze sztuką teatralną, zarówno w formie widza jak i aktora. W DPS wystawiono profesjonalny spektakl teatralny „Alibi” oraz przygotowano własne przedstawienie „Przebudzenie”, gdzie 
w rolę aktorów wcielili się mieszkańcy DPS we Wronińcu.

Ważnym celem projektu było kultywowanie pięknych, tradycyjnych i religijnych zwyczajów polskich. Odwiedzano groby bliskich w dniu Wszystkich Świętych, zorganizowano wystawę szopek bożonarodzeniowych, odbyły się jasełka, wspólnie kolędowano, przygotowano i konsumowano potrawy wigilijne i świąteczne.

Integracji oraz terapii muzycznej służyło utrzymywanie zespołu muzycznego, w którym realizowali się artystycznie uzdolnieni mieszkańcy DPS. Ważne było też poszerzenie wiedzy
na temat osób z zaburzeniami psychicznymi, ich praw, metod i form rehabilitacji. W ramach projektu przeprowadzono szkolenie dla pracowników, mieszkańców DPS i ich rodzin
o tematyce związanej z życiem osób niepełnosprawnych. 
Redagowana w trakcie programu gazetka obrazowała życie niepełnosprawnych mieszkańców.

Szczególnym i innowacyjnym podsumowaniem projektu jest wydanie tego kalendarza ze zdjęciami z realizacji projektu „Przebudzenie” (kalendarz można obejrzeć w poniżej załączonym pliku).

„Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Staroście Górowskiemu Piotrowi Wołowiczowi wraz z Zarządem Powiatu Górowskiego za akceptację idei projektu „Przebudzenie”, Wydziałowi Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego za pozytywną opinię, Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej za przyznane dofinansowanie w kwocie 31 tys. zł, a wszystkim realizatorom i uczestnikom za zaangażowanie w realizację projektu, który przyczynił się do wielowymiarowej akceptacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych”
– mówi Piotr Grochowiak Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu


Plik do pobrania: przebudzenie_kalendarz_2014.pdf