Hortiterapia zwana terapią ogrodniczą lub ogrodoterapią polega na prowadzeniu ogrodów dostosowywanych dla osób niepełnosprawnych psychicznie, które uczestniczą w uprawie i pielęgnowaniu roślin. Uczestniczenie w pracach ogrodowych wymusza aktywność fizyczną, rodzi poczucie bycia potrzebnym. Kontakt osoby niepełnosprawnej z przyrodą pomaga wyciszyć negatywne emocje.

Instruktorzy terapii w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu dbają o odpowiedni dobór prac dla swoich podopiecznych, biorąc pod uwagę 
ich wiek, umiejętności, możliwości, zainteresowania, stan fizyczny i psychiczny oraz poprzednio uprawiany zawód. Dbają również o odpowiednie zainteresowanie i zmobilizowanie mieszkańców Ośrodka, ponieważ uczestnictwo podopiecznych w zajęciach terapeutycznych opiera się na zasadzie dobrowolności.

W tym roku przygotowania do tej formy terapii rozpoczęły się znacznie wcześniej niż dotychczas. W swoich pokojach, mieszkańcy przygotowali własne sadzonki pomidorów, papryki i karczochów, które późną wiosną zasadzą w ogrodzie. W chwili obecnej dbają o nie, podlewając je
i zapewniając im dostęp do światła.

Wykorzystując pierwsze cieplejsze dni rozpoczęto pierwsze prace ogrodowe. Przycinano i bielono drzewka owocowe w sadzie. Wysiano pod folią pierwsze nasiona warzyw.
Ze względu na zainteresowanie mieszkańców tą formą terapii, w ogrodzie pojawił się drugi tunel foliowy. 
Efekty tej pracy, czyli własnoręcznie wyhodowane warzywa będą później wykorzystywane przez mieszkańców podczas terapii kulinarnej. Pensjonariusze będą przygotowywać z nich wiosenne kanapki i sałatki.

Tego typu zajęcia są dla osób niepełnosprawnych psychicznie czynnikiem relaksującym oraz motywującym do ćwiczeń i pracy, dostarczają im wielu wrażeń estetycznych a także stymulują procesy emocjonalne, a co najważniejsze są bardzo lubiane i popularne. 
Więcej zdjęć